Monthly Archives: Ιουνίου 2024

• Την παράσταση Ένα παραμύθι ζωντανεύει, παρουσίασε η Γ τάξη στο πλαίσιο του ομώνυμου πολιτιστικού προγράμματος. Με την παράσταση ολοκληρώθηκε ο στόχος του προγράμματος, ο οποίος ήταν να γνωρίσουν βιωματικά τα παιδιά πώς μια ιστορία ενος βιβλίου, μπορεί να ζωντανέψει και να γίνει παραστάσιμη. Η ιστορία της γυναίκας φώκιας από το βιβλίο «Γοργόνες, μυστικές ιστορίες»  του […]

CONTINUE READING
  • Η ΣΤ΄ αποχαιρέτησε το δημοτικό σχολείο με μια υπέροχη γιορτή γεμάτη τραγούδια μουσικές, χορούς και συγκινητικά κείμενα. Καλή συνέχεια παιδιά σε ότι κάνετε από εδώ και πέρα. Θα σας θυμόμαστε με αγάπη.

CONTINUE READING
  • Με την τέχνη του ντεκουπάζ  φιλοτεχνήσαμε εικόνες από ξύλο με ζωγραφιές αγίων. Βάψαμε τα ξύλα και  εφαρμόσαμε την τεχνική. Οι γονείς βοήθησαν αγοράζοντας  τα υλικά που χρειαζόταν.  Στη συνέχεια  τα παιδιά σχεδίασαν καλοκαιρινές ζωγραφιές και έγραψαν ευχές σε χάρτινα   σακουλάκια  όπου μέσα βάλαμε τις εικόνες.

26ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ