ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΥ

Στα πλαίσια εκπαιδευτικού προγράμματος που αφορά τον εθελοντισμό πραγματοποιήθηκε εκδήλωση στους μαθητές της Α΄ και της Β΄τάξης. Αρχικά έγινε ενημέρωση σχετικά με την έννοια του εθελοντισμού και τα παιδιά συμμετείχαν σε δραστηριότητες και παιχνίδια που αφορούσαν την εθελοντική προσφορά. Κατόπιν ακολούθησε παρουσίαση του παραμυθιού Πετρόσουπα με την υποστήριξη του προβολέα. Στο τέλος έγινε συζήτηση και προβληματισμός των μαθητών σχετικά με το παραμύθι και ειδικότερα τη συνεργασία και τον εθελοντισμό. Η όλη εκδήλωση ολοκληρώθηκε με επιτυχία. Ήταν μια δημιουργική εμπειρία για τα παιδιά.